Ekskluzywny żywopłot zimozielony
Eksluzywny żywopłot.
Czym cis zasłużył sobie na miano rośliny ekskluzywnej? Dlaczego cisy uważane były i nadal są za rośliny elitarne? Cisy spotykamy w najelegantszych założeniach ogrodowych i parkowych na całym świecie. Dlaczego? Powodem takiego stanu jest niezwykła biologia tej rośliny oraz dekoracyjny charakter przez cały rok. W każdej dziedzinie, również w ogrodnictwie istnieją systemy klasyfikacji na podstawie, których ocenia się przydatność i podstawowe walory danej rośliny. O ile każdy ma świadomość, że konie arabskie to elita wśród koni, a Rolls Royce to elita wśród samochodów o tyle w przypadku cisa ta świadomość jest niewielka.
Kiedyś w ogrodach królów, dziś już u nielicznych.
W najelegantszych założeniach parkowo-pałacowych i ogrodach cisy były sadzone już stulecia temu. Tylko najbogatsze rodziny stać było na zatrudnienie ogrodników, którzy sprowadzali i sadzili cisy w ich ogrodach lub parkach. Ogrody Wersalu (Francja), Schönbrunn (Wiedeń, Austria), Alhambra (Granada, Hiszpania) czy nawet nasze Łazienki Królewskie lub Żelazowa Wola to miejsca gdzie cisy spotykamy na każdym kroku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otaczają nas cisy, między którymi przechadzały się koronowane głowy wieki temu. Są to niemi świadkowie historii, zmieniających się władców, narodzin wielkich talentów i zawirowań historii. W Anglii mawiało się że mieć cisy w ogrodzie to tak jak mieć Rolls Royce w garażu. Cisy są ponadczasowe.
Zimozielone piękno.
Cis jest krzewem (ew. niewielkim drzewem) iglastym, zimozielonym. Oznacza to, że nawet zimą igły na pędach nie opadają i odznaczają się intensywnym wybarwieniem. Pokrój i wybarwienie igieł zależne jest od odmiany, których w obrębie tego taksonu jest kilkadziesiąt. Mogą to być odmiany o igłach jasnożółtych, jasno lub ciemnozielonych. W zależności od pokroju wyróżniamy odmiany okrywowe, kolumnowe i o pokroju krzewu rozrastającego się we wszystkich kierunkach (np. odmiana Hicksii). Odmiany żeńskie zawiązują nasiona, których osnówki cechuje piękny czerwony kolor. Są też odmiany o nasionach z żółtymi osnówkami, ale te są nieliczne.
Prywatność z przyrodą w tle.
O wysokiej jakości cisa decyduje szereg cech morfologicznych opisanych powyżej, ale również właściwości biologiczne tej rośliny. Regularnie cięty cis (wystarczy raz w roku) będzie tworzył zwartą koronę. W ten sposób uzyskamy piękne zwarte szpalery, które dają poczucie prywatności a jednocześnie urzekają swoim pięknem. Przycinanie ręcznie pojedynczych pędów pozwoli natomiast uzyskać efekt naturalności roślin. Niezależnie jednak od sposobu cięcie taki zielony mur skutecznie pozwala na wydzielenie prywatnej przestrzeni, chroniąc nas od hałasu ulicy lub nieatrakcyjnego sąsiedztwa. Cisy można też dowolnie formować np. w kształt kuli, stożka lub innej formy. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i cierpliwość.
2000 lat to zobowiązuje.
Cis jest rośliną długowieczną, żyje około 2 tysiące lat. W przypadku roślin ma to ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na zdolności regeneracyjne rośliny oraz jej witalność w niekorzystnych warunkach. Tak więc cis nie tylko będzie się adaptował na słabych glebach oraz w miejscach o niekorzystnym nasłonecznieniu (rośnie nawet w pełnym cieniu, choć wzrost jest tam powolny), będzie się bardzo szybko regenerował po uszkodzeniach – na przykład powstałych przez biegające luzem zwierzęta (psy itp.), czy uszkodzenia po kosiarce lub złamania.
Zmiana zdania to nie problem!
Kiedy znudzi się nam dotychczasowy kształt naszego cisa możemy go przyciąć i nadać mu zupełnie nowy kształt. Tylko cis jest tak wdzięczną rośliną!