Ile kosztuje metrowy cis?

Jaki jest koszt cisa o wysokości około metra? Proste pytanie, ale odpowiedź na nie już nie.

Cena uzależniona jest od kilku czynników:

  • wysokości rośliny,
  • stopnia rozbudowania (gęstości),
  • rodzaju bryły korzeniowej (roślina kopana z gruntu/z pojemnika)
  • wielkości bryły korzeniowej (z pojemnika dużego np. C20/małego np C5).

Wielkość doniczki określa się najczęściej w litrach C2 – doniczka o pojemności dwóch litrów, C20 – dwudziestu litrów. W przypadku mniejszych doniczek wielkość doniczki określa się w centymetrach np. P9 (doniczka 9 cm). Doniczki małe (z oznaczeniem P) to najczęściej te o pojemności nie przekraczającej dwóch litrów. Kiedy rozwikłamy już oznaczenia C i P pozostaje jeszcze oznaczenie B (jak balot) oznacza to, że roślina jest kopana z gruntu, a bryła korzeniowa jest zabezpieczana tkaniną jutową lub siatką. W przypadku roślin kopanych nie określa się wielkości bryły korzeniowej.

Jakie znaczenie ma wielkość bryły korzeniowej/doniczki?

Każdego interesuje część nadziemna rośliny – jednym słowem to co zielone. Warto wiedzieć, że to co pod ziemią jest równie ważne o ile nie ważniejsze niż część nadziemna. Dobrze rozbudowany i zdrowy system korzeniowy jest bazą dla rośliny dzięki której dobrze i sprawnie zadomowi się ona na miejscu stałym. Im większa doniczka tym większa bryła korzeniowa – tym więcej korzeni. System korzeniowy jest odpowiedzialny za „wykarmienie” rośliny. Jeżeli jest uszkodzony lub mały wówczas może nie być w stanie „wykarmić” części nadziemnej. Im większy pojemnik tym lepszy start ma roślina na miejscu stałym. Jeżeli zakupione rośliny dobrze się zakorzenią w miejscu docelowym wówczas lepiej będą znosiły niekorzystne warunki atmosferyczne, okresy suszy i lepiej będą zimowały. I tu znów warto zwrócić uwagę, żeby dokonywać zakupów w miejscach sprawdzonych gdzie w sposób sztuczny nie zawyża się ceny wsadzając maleńką roślinkę w „wiadro”.

Jakie rośliny warto sadzić: wysokie, gęste, kopane czy z pojemnika?

W tym przypadku znów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej o tym jaki materiał zakupimy decyduje bezwzględny rachunek ekonomiczny. Głównym czynnikiem jaki powinniśmy uwzględnić jest to jaki efekt docelowy chcemy osiągnąć – co jest naszym priorytetem. Często w naszej praktyce spotykamy się z sytuacją gdzie niekorzystne sąsiedztwo decyduje o wyborze roślin wysokich a nie gęstych. Jest to zrozumiałe gdyż efekt docelowy np. 180cm wysokości mamy osiągnięty od razu, a z czasem czekamy na zabudowanie się roślin w bardzo gęsty szpaler. Inną sytuacją jest gdy sąsiedztwo nie jest dla nas uciążliwe wówczas lepszym wyborem są rośliny gęste, a niższe. Podane powyżej kompromisy determinuje cena jednostkowa roślin. Czyli w podobnym budżecie mamy dwa warianty – żywopłot gęsty i niski lub wysoki i ażurowy. Oczywiście z czasem efekt docelowy będzie taki sam, ale decyzję trzeba podjąć w momencie zakupu. Najbardziej komfortową sytuacją jest gdy możemy zakupić rośliny duże i gęste, wówczas efekt docelowy jest bardzo dobry .

Podsumowanie:

  • cena zależy od: wysokości, gęstości rośliny i wielkości/rodzaju bryły korzeniowej
  • im większa bryła korzeniowa tym lepiej roślina zadomowi się w miejscu docelowym
  • zdecydujmy jaki efekt chcemy osiągnąć przy konkretnym budżecie